Bağırsak bakterilerin şaşırtıcı sırrı: Elektrik Üretiyorlar

UC Berkeley bilim adamları, ortak bir ishale neden olan bakterinin Listeria monocytogenes, bilinen elektrojenik bakterilerden tamamen farklı bir teknik kullanarak elektrik ürettiğini ve yüzlerce diğer bakteriyel türün aynı işlemi kullandığını keşfetti.

Bu kıvılcım bakterilerinin çoğu insan bağırsak mikrobiyomunun bir parçasıdır ve birçoğu, düşüklere neden olabilecek gıda kaynaklı listeriosis hastalığına neden olan bakteri gibi patojeniktir. Kangrene ve hastane kaynaklı enfeksiyonlara neden olan bakteriler ve bazı hastalığa neden olan streptokok bakterileri de elektrik üretir. Laktobasil gibi diğer elektrojenik bakteriler, yoğurtun fermente edilmesinde önemlidir ve çoğu probiyotiktir.

UC Berkeley moleküler ve hücre biyolojisi profesörü Dan Portnoy, “İnsanla etkileşime giren, patojenler, probiyotikler, mikrobiyotalarımızda (vücudumuzdaki mikroskobik canlılar topluluğu) veya insan ürünlerinin fermantasyonunda yer alan pek çok bakteri de elektrogeniktir. Bu bakterilerin bize nasıl bulaştığı veya sağlıklı bir bağırsağa sahip olmamıza yardımcı olduğu hakkında bize çok şey söyleyebilir” dedi.

Keşif, şu anda mikroplardan canlı piller yaratmaya çalışanlar için iyi bir haber olacak. Bu tür “yeşil ” biyoenerjetik teknolojiler, örneğin Atık arıtma tesislerinde bakterilerden elektrik üretebilir.

Kaynak : http://news.berkeley.edu/2018/09/12/gut-bacterias-shocking-secret-they-produce-electricity/

[zombify_post]

Oksijen Dergi

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.