Arılar İçin Ölümcül Olan Böcek İlacı Artık Balda Kolayca Tespit Edilebiliyor

 Arılar İçin Ölümcül Olan Böcek İlacı Artık Balda Kolayca Tespit Edilebiliyor

Bal arıları için büyük bir tehlike olan yaygın bir böcek ilacı, basit ve yeni bir yöntem sayesinde artık balda etkili bir şekilde tespit edilebilmektedir.

Waterloo Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, baldan piretroidleri çıkaran çevre dostu, tam otomatik bir teknik geliştirdiler. Piretroidler, arılarda işçi bal arılarının kaybolduğu, kraliçeyi ve kovanın diğer üyelerini ölüme terk ettiği bir olay olan koloni çökme bozukluğuna katkıda bulunan iki ana pestisit grubundan biridir. Dünya çapındaki tarım üreticileri, yüz milyarlarca dolarlık mahsulü tozlaştırmak için bal arılarına güvenmektedir.

Piretroidlerin katı faz mikro ekstraksiyon (SPME) yöntemiyle ekstrakte edilmesi, baldaki seviyelerinin insan tüketimi için güvenli kabul edilen değerin üzerinde olup olmadığını ölçmeyi kolaylaştırmaktadır. Ayrıca, çiftçilerin böcek ilacını nerede ve hangi miktarlarda kullandıklarını belirlemeye de yardımcı olabilir. Kimyasal özellikleri nedeniyle bu maddenin geleneksel yöntemlerle çıkarılması zor olmuştur.

Waterloo’da kimya profesörü olan Janusz Pawliszyn, “Piretroidler suda çok az çözünürler ve aslında balda asılı kalırlar,” diyor. “Otomatik SPME sistemiyle ekstraksiyondan önce bunları çözmek için az miktarda alkol ekliyoruz.”

Çiftçiler pestisitleri ekinlere püskürtmektedir, pestisitler beynin ve sinirlerin çalışma şeklini etkileyen ve böceklerde felce ve ölüme neden olan nörotoksinlerdir.

Pawliszyn, “Umuyoruz ki bu çok basit yöntem, yetkililerin bu pestisitlerin güvenli olmayan seviyelerde nerelerde kullanıldığını belirlemelerine yardımcı olacak ve sonuçta bal arısı popülasyonunun korunmasına yardımcı olacaktır,” diyor.

(Kanada Gıda Denetleme Kurumu, Kanada’daki gıdalardaki kimyasal kalıntıları test eder. Maksimum kalıntı sınırları, Haşere Kontrol Ürünleri Yasası kapsamında düzenlenmiştir. Araştırma ekibi, test ettikleri pestisit içeren bal ürünlerinin hepsinin izin verilen seviyelerde olduğunu buldu.)

 

Kaynak: Pesticide deadly to bees now easily detected in honey

Ayşenur Gün

İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  • Güzel bir yazı olmuş teşekkürler

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.