Araştırmacılar Venüs Bulutlarındaki Yaşam Kanıtlarını Ortaya Çıkardı

 Araştırmacılar Venüs Bulutlarındaki Yaşam Kanıtlarını Ortaya Çıkardı

(Görsel: Jurik Peter via Shutterstock)

Dünya artık güneş sisteminde yaşam bulunan tek gezegen olmayabilir. Uluslararası bilim insanlarından oluşan bir ekip, Venüs’e ait bulutlarda mikrobiyal yaşama ait önemli bir kanıt olan fosfin olarak bilinen nadir bir molekül buldu.

Dünyada fosfin yalnızca endüstriyel olarak veya oksijensiz ortamlarda gelişen mikroplar tarafından oluşturulur. Venüs’te yaşam olması fikri yeni bir şey değil; bilim insanları on yıllardır bulutlarının kavurucu derecede sıcak yüzeyden güvenli bir mesafede serbestçe yüzen mikroplara yerleşim sağlayabileceğini düşünüyorlar. Bu ortamlarda üstesinden gelinmesi gereken olası sorunlardan biri, yaşamın güçlü asitliği tolere edebilmesi gerektiğidir. Oldukça ilginç bir şekilde, fosfinin keşfi dünya dışında yaşama işaret edebilir.

Araştırma ekibinin başkanı Profesör Jane Greaves, ESO basın açıklamasında, kardeş gezegenimizin spektrumundaki ilk fosfin ipuçlarını aldıklarında ekibin tam anlamıyla şok olduğunu belirtti. Bileşiğin Venüs’ün atmosferinde milyarda birlik kısımla oldukça nadir olduğu tahmin ediliyor.

İlk başlarda bilim insanları yanardağların, güneş ışığının veya şimşeklerin bu nadir bulunan molekülün varlığından sorumlu olabileceğini tahmin ettiler. Ancak, bu miktarların gezegendeki biyolojik olmayan süreçlerden kaynaklanıp kaynaklanmayacağını belirlemek için sonraki hesaplamalar yapıldığında, şaşırtıcı cevap şuydu: hayır. Biyolojik olmayan kaynakların, bilim adamlarının gözlemlediği fosfin miktarının ancak en fazla on binde birini (!) açıklayabildiği ortaya çıktı.

Venüs’te gözlemlenen miktarda fosfin üretmek için (fosfor ve hidrojenden oluşan) Dünya’da bulunanlara benzer organizmaların maksimum üretkenliklerinin yalnızca yaklaşık %10’unda çalışmaları gerekir. Dünya’da bulunan bakterilerin fosfin ürettiği bilinmekte; bakteriler mineral veya biyolojik materyallerden fosfini alıyorlar, hidrojen ekliyorlar ve sonunda fosfini dışarı atıyorlar. Venüs’teki organizmalar büyük ihtimalle Dünya’daki eşdeğerlerinden oldukça farklı olacaklar ancak bunlar dünya dışı atmosferdeki fosfinin kaynağı olabilirler.

Venüs’ün atmosferindeki sıcaklık 30  kadar makul bir seviyeye ulaşabilmesine rağmen yaşam için zorluklar devam etmektedir. Atmosferdeki yüksek asitlik yaşamın devam etmesi için önemli bir engel oluşturacaktır. Araştırma ekibi üyesi Clare Sousa Silva’nın belirttiği gibi, ‘‘Dünya’da bazı mikroplar çevrelerindeki yaklaşık %5’e kadar olan asitle baş edebilir ama Venüs’teki bulutlar neredeyse tamamen asitten oluşmaktadır.’’

Gök bilimciler keşiflerini Havai’de bulunan James Clerk Maxwell teleskobu’nu kullanarak yaptılar. Daha sonra, bulguların doğrulanması Şili’de bulunan Atacama Büyük Milimetre Dizisi’nin (ALMA) 45 anteninin daha hassas bir teleskop olarak kullanılması gerektirdi. Her iki tesis de Venüs’ü, insan gözünün görebildiğinden çok daha uzun olan, yaklaşık 1 milimetre dalga boyunda gözlemledi; sadece yeterince yüksek rakımdaki teleskoplar onu etkili bir şekilde tanımlayabilir.

Güneş sistemi komşusu Venüs’te yaşamın varlığını tartışmasız bir şekilde tespit etmek hala çok fazla çalışma gerektirse de araştırma ekibi, birçok alternatif açıklamayı ekarte etmeyi başardıkları için keşiflerinin önemine güveniyor.

Sonuç olarak bizler, bu büyüleyici keşif üzerine daha fazla araştırmanın ne getireceğini görmek için sabırsızlanıyoruz!

 

Kaynak: Researchers uncovered evidence of life in the clouds Venus

Melike Şeyda Sertadım

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.