Araştırmacılar İnsan Simülasyon Çipleri Sayesinde Kanser İlaçlarını Hayvanlar Olmadan Test Ediyor

 Araştırmacılar İnsan Simülasyon Çipleri Sayesinde Kanser İlaçlarını Hayvanlar Olmadan Test Ediyor

Kudüs İbrani Üniversitesi’nin Biyomühendislik Araştırma Merkezi* direktörü ve Tissue Dynamic şirketinin kurucusu Profesör Yaakov Nahmias liderliğindeki araştırmacı bir grup, ilaçları hayvanlara zarar vermeden test etmek için yeni ve çok daha kesin bir yaklaşım ortaya çıkardı.

Nahmias yaptığı bir açıklamada, “İlaç geliştirme, çoklu başarısızlıklarla tanımlanan uzun ve pahalı bir çabadır. Bu başarısızlığın ana sebebi hayvan deneylerinden çıkarılan ve nihayetinde minumum bilgiye dayanan klinik deneylerdir ki bunlar çoğu zaman insan tepkisini taklit etmede başarısızdır.” dedi.

Hayvan testlerinde genellikle fareler ve sıçanlar kullanılır. Bu kemirgen hayvanlar insanlardan farklı genetik, fizyoloji ve metabolizmaya sahip olduklarından işlem sırasında zarar görmelerinin yanı sıra yanlış sonuçlar da verirler.

İbrani Üniversitesi ekibi, çip üzerinde insan teknolojisi geliştirmek için 30 yıldır var olan bir teknolojiyi genişletti. Ayrıca ekip, vücudun belirli ilaç tedavilerine tepkisini tam olarak gözlemlemelerine olanak tanıyan mikroskobik sensörleri insan dokusuna ekledi.

“Bizim teknolojimizi eşsiz kılan şey, bu teknolojinin hayvan deneyleriyle mümkün olan şeylerin ötesine geçmemize olanak vermesidir. Artık bize ilaçların nasıl çalıştığı ve ne zaman çalışmayı bıraktıklarıyla ilgili eş zamanlı bilgi sağlayan mikrosensörler ekleyebiliyoruz.” diye açıkladı Nahmias.

Araştırmacılar daha sonra bu yeni teknolojiyi, yaygın olarak kullanılan kanser ilacı Sisplatin‘in insan böbreklerinde tehlikeli bir yağ birikimine sebep olduğunu kanıtlamak için kullandılar. Nahmias, “Bu çığır açan teknoloji, ilaçların test ve üretim süresini önemli ölçüde azaltma potansiyeline sahiptir. Ayrıca laboratuvarda hayvanları test etme ihtiyacını ortadan kaldırır.” dedi.

Yaakov Nahmias, şirketi Tissue Dynamic’in şu anda klinik testlerle ilerlediğini ve kanseri tedavi etmenin yeni bir yolu olarak belirli ilaçların yasal onayı için çalıştığını sözlerine ekledi. Çalışma, Science Transitional Medicine dergisinde yayınlandı.

*Grass Center for Bioengineering

KAYNAKÇA

Researchers Test Cancer Drugs Without Animals Thanks to Human-Simulating Chips

 

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.