Antibakteriyel Alaşım: Sitotoksisiteyi Arttırmak İçin Biyopolimere Gümüş Ekleyin

 Antibakteriyel Alaşım: Sitotoksisiteyi Arttırmak İçin Biyopolimere Gümüş Ekleyin

Görsel: CC0 Public Domain

Doğal bir biyopolimer -bakteriyel selüloz- Glukonasetobakter hansenii mikrobu tarafından sentezlenir. Araştırmacıların onun özellikleri ile ilgili fikirleri net değil ancak bu polimerin doğal halde bulunmayan özelliklerinden biri antibakteriyel aktivitedir. Bu doğal bir malzemeye dönüştürülebilseydi pek çok sağlık hizmeti ve diğer uygulamalar için yararlı olabilirdi.

Şimdi Rusya’dan bir ekip, biyopolimere gerekli antibakteriyel aktiviteye sahip olan gümüş nanoparçacıklı bir bakteriyel selüloz alaşımı oluşturdu. Ekip, antimikrobiyal aktivite ve sitotoksisite hakkında rapor verdikleri Uluslararası Nanoteknoloji Dergisi’nde detayları açıklıyor. IM Sechenov Birinci Moskova Devlet Tıp Üniversitesi’nden Tatiana Gromoyvkh, dergideki ilk gelen yazardır.

Metal-buhar sentezi, gümüş metal nanoparçacıklarının çapları 8 ila 12 nanometre arasındaki biyopolimerin içine gömülmek için kullanıldı. Biyolojik testler, alaşımın üç önemli potansiyel patojenik bakteri türüne -Escherichia coli, Staphylococcus aureus ve aside dirençli Bacillus koagülanları- karşı aktif olduğunu gösterdi. Bununla birlikte Aspergillus niger ya da Candida albicans’a karşı mantar önleyici bir etkisi yoktu. Bulgular, tıbbi cihazlar için antibakteriyel -fakat mantar önleyici değil- bir kaplama olarak kullanılabileceği uygulamalara işaret ediyor.

Bununla birlikte farklı alandaki ek testler, aynı alaşım materyalin, cilt kanserinden kaynaklanan tümörlerin tedavisinde yeni bir yaklaşımda potansiyele işaret ettiğini, laboratuvar kültürlerindeki insan melanom hücrelerinin ve mezenkimal kök hücrelerin canlılığını azaltma aktivitesine sahip olduğunu gösterdi. Ekip, antitümör etkisi olan bir iskelenin bir gün alaşımlarından bu amaçla üretilebileceğini savunuyor.

 

Kaynak: Antibacterial composite: Just add silver to a biopolymer to increase cytotoxicity

Derya Zahide Uçar

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.