Antarktika Buzulunun Altında 90 Milyon Yıllık Yağmur Ormanı Kalıntıları Keşfedildi

 Antarktika Buzulunun Altında 90 Milyon Yıllık Yağmur Ormanı Kalıntıları Keşfedildi

Batı Antarktika’da yaklaşık 90 milyon yıl önce dinozorların hala Dünya’yı gezdiği zaman gelişen ılıman yağmur ormanlarının bir çizimi. (Image: © J. McKay/Alfred-Wegener-Institut; Creative Commons licence CC-BY 4.0)

Batı Antarktika’da eski bir yağmur ormanının fosil izleri ortaya çıkarıldı.

Yaklaşık 90 milyon yıl önce, Batı Antarktika, son zamanlarda orada keşfedilen fosil kökleri, polen ve sporlara göre, gelişen ılıman bir yağmur ormanına ev sahipliği yaptı.

O zamanlar dünya farklı bir yerdi. Kretase Dönemi’nin ortasında (145 milyon ila 65 milyon yıl önce), Dünya’da dinozorlar dolaşıyordu ve deniz seviyeleri bugünkünden 170 metre daha yüksekti. Tropik bölgelerde deniz yüzeyi sıcaklıkları 95 Fahrenheit derece (35 Santigrat derece) kadardı.

Araştırmacılar, bu kavurucu iklimin, bugün Yeni Zelanda’da görülenlere benzer bir yağmur ormanının Antarktika’da kök salmasına sebep olduğunu söyledi.

Yağmur ormanlarının kalıntıları, 2017 yılında uluslararası araştırmacılardan oluşan bir grup tarafından, Batı Antarktika’daki Pine Island Glacier yakınlarında, buzul altındaki bir deniz tabanından toplanan tortu örneğinde keşfedildi.

Takım, örneği görür görmez alışılmadık bir şey olduğunu biliyorlardı. Yaklaşık 90 milyon yıl önce oluşan katman farklı bir renkti. Almanya’nın Bremerhaven kentindeki Alfred Wegener Enstitüsü Helmholtz Polar ve Deniz Araştırmaları Merkezi’nde çalışmanın baş araştırmacısı olarak görev alan jeolog Johann Klages, yaptığı açıklamada, “Bu, yukarıdaki katmanlardan açıkça farklıydı.” Dedi.

“Polarstern” gemisindeki bir operatör, uzaktan kontrollü teknolojiyle MeBo deniz yatağı delme sistemini kullanıyor. (Görsel: JP Klages/AWI)

Laboratuvardaki ekip, örneği bir CT (bilgisayarlı tomografi) tarayıcıya yerleştirdi. Ortaya çıkan dijital görüntü, tüm toprak tabakası boyunca yoğun bir kök ağı gösterdi. Kir, ayrıca Kretase Dönemi’nden kalma eski polenleri, sporları ve çiçekli bitkilerin kalıntılarını ortaya çıkardı.

Polen ve sporları analiz ederek, İngiltere’deki Northumbria Üniversitesi’nde bir paleoekolog olan araştırmacı Ulrich Salzmann, Batı Antarktika’nın 90 milyon yıllık bitki örtüsünü ve iklimini yeniden inşa edebildi. Salzmann, “Çok sayıda bitki kalıntısı, Batı Antarktika kıyılarının o zamanlar, bugün Yeni Zelanda’da bulunan ormanlara benzeyen yoğun bir ılıman, bataklık ormanı olduğunu gösteriyor.” Dedi.

Yağmur ormanı.

Alınan örnek, Kretase’nin ortasında, Batı Antarktika’nın ılıman bir iklime sahip olduğunu ve yıllık ortalama hava sıcaklığının yaklaşık 12 C (54 F) olduğunu ortaya koydu.  Yazları daha sıcaktı ve ortalama sıcaklık 19 C idi. Nehirlerde ve bataklıklarda, su 20 C’ye (68 F) kadar ulaşıyordu. Ayrıca, araştırmacılar, o zamanki yağışların İngiltere’nin yağış miktarı ile karşılaştırılabilir olduğunu keşfettiler.

Antarktika’nın dört ayı gece olduğu için her yılın üçte birinde güneş ışığı olmadığı düşünülürse, bu sıcaklıklar etkileyici derecede yüksektir. Ancak araştırmacılar, örneğin analizine dayanarak, o zamanlar dünya kısmen sıcaktı çünkü atmosferdeki karbondioksit konsantrasyonu yüksekti – daha önce düşünülenden bile daha yüksekti, diye belirttiler.

Çalışmadaki araştırmacılardan Gerrit Lohmann yaptığı açıklamada, “Çalışmamızdan önceki genel varsayım, Kretase Dönemi’nde dünyadaki karbondioksit konsantrasyonunun kabaca 1.000 ppm [parts per million/milyonda bir birim] olduğuydu,” dedi. “Ancak model-tabanlı deneylerimizde, Antarktika’daki ortalama sıcaklıklara ulaşmak için 1.120 ila 1.680 ppm konsantrasyon seviyeleri gerekiyordu.”

Bu bulgular, karbondioksit gibi güçlü sera gazlarının, sıcaklıkta keskin bir yükselişe neden olabileceğini gösteriyor ki, bugünün dondurucu Batı Antarktika’sı bir zamanlar bir yağmur ormanına ev sahipliği yapıyordu. Bununla beraber, araştırmacılar, günümüzdeki buz tabakalarının soğutma etkilerinin ne kadar önemli olduğunu söylüyorlar.

Kaynak: https://www.livescience.com/ancient-rainforest-antarctica.html

http://newsroom.northumbria.ac.uk/pressreleases/new-discovery-evidence-for-a-90-million-year-old-rainforest-near-the-south-pole-2987499

Ecenur Can

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.