Ahtapotlar Uykuları Esnasında Rüya Görüp Renk Değiştiriyor Olabilir

 Ahtapotlar Uykuları Esnasında Rüya Görüp Renk Değiştiriyor Olabilir

Brezilya, Natal’daki Rio Grande do Norte Federal Üniversitesi’nden Sidarta Ribeiro ve meslektaşları, ahtapotların aktif ve pasif olmak üzere iki farklı uyku aşamasından geçtiğini keşfettiler. Araştırmacılar, laboratuvarda birkaç gündüz ve gece periyotları boyunca dört adet yaygın ahtapotu (octapus vulgaris) kaydettiler ve 180 saatten fazla çekim yaptılar.

Ribeiro, ahtopotların günün yarısından fazlasını pasif uykuda geçirdiğini belirtti. “Sessiz uykudayken uzun süre aynı pozisyonda kalıyorlar. Çok sessiz, göz bebekleri kapalı bir şekilde düzenli olarak nefes alıyorlar,” diye ekledi. Bu pasif uyku, her 30 ila 40 dakikada bir, 1 ila 2 dakika süren kısa bir aktif uyku periyodu ile noktalandı. Bu aşamada, ahtapotlar ciltlerinde papilla olarak bilinen ince yumruların çıkıntıları da dahil olmak üzere vücut renginde ve dokusunda değişiklikler gösterdi. Hayvanların gözlerinin kollarının ve vantuzlarının da kasıldığını fark ettiklerini belirten Riberio bu davranışlar için, “Açıkça çok aktif bir durum,” dedi.

Ekip, ahtapotların bu durumda gerçekten uyuyup uymadığını, onlara bazı yengeçlerin videosunu sunarak test etti. Ribeiro, “Onları görsel veya titreşimli uyaranlarla uyardığımızda, tepki vermediler,” dedi ve bunun uyanık olduklarında verdikleri tepkilerle belirgin bir tezat oluşturduğunu ekledi.

Aslında kuşlarda ve sürüngenlerde de benzer bir uyku düzeni meydana gelir. Bununla birlikte araştırmacılar, ahtapotlardaki aktif uyku durumunun memelilerdeki REM uykusuna (özellikle rüya gördüğümüz aşamanın) benzer olabileceğini öne sürüyorlar.

“Ahtapot rüya gibi bir şey görüyorsa, muhtemelen çok kısa bir davranış sekansıdır, bu öyküsel bir görüntü değildir,” diyor Ribeiro. “Kendileri hakkında öyküye sahip bir tür iç yaşamları olup olmadığını bilmiyoruz.”

Riberio uyanıklıktan sessizliğe ve ardından aktif uykuya geçerlerken ahtapotların beyinlerinde neler olduğunu görmenin çok ilginç olacağını belirtti.

 

Kaynak: Octopuses may be able to dream and change colour when sleeping

Nuri Ogulcan Ok

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.