Ahşap Maddeyi Camdan Daha Hafif ve Güçlü Yapmanın Yeni Yolu

 Ahşap Maddeyi Camdan Daha Hafif ve Güçlü Yapmanın Yeni Yolu

Maryland Üniversitesi’ndeki bir grup araştırmacı ahşabı şeffaflaştırmanın yeni bir yolunu buldu. Science Advances gazetesinde yayınlanan makaleye göre, araştırma ekibi geliştirdikleri bu yöntemin eskisine göre daha iyi olduğuna inanıyor.

Transparan ahşap fikri araştırmacıların uzun süredir üzerinde çalıştığı bir fikirdir. Ev inşaatçıları şeffaf ahşap fikrini yeni bir seçenek olarak görüyordu çünkü ahşap cama göre daha sağlam bir yapıya sahiptir, örneğin hatalı bir beyzbol topu çarptığında ahşap cam gibi kırılmaz. Fakat, geleneksel şeffaflaştırma işlemi çok fazla çaba gerektirdiği için ticari kullanım için pek uygun görülmedi.

 

(A) Basit ama etkili, çevre dostu, ölçeklenebilir ve düşük maliyetli şeffaf ahşap üretim yönteminin şematik gösterimi. (B) Boyuna yön (yani, lif yönü) boyunca büyük ölçekli bir şeffaf ahşap levhanın (400 mm’ye 110 mm’ye 1 mm) dijital görüntüsü. (C) Şeffaf ahşabın enine yön boyunca (yani, lif yönüne dik) bir “ağaç yaprağı” şekli ile desenli dijital görüntüsü. Fotoğraf kredisi: Qinqin Xia, Maryland Üniversitesi, College Park. Kredi: Bilim Gelişmeleri (2021)

Geleneksel ahşabı şeffaflaştırma işlemi ahşabın yapısında bulunan lignin maddesini ayrıştırmak için çok fazla kimyasal madde kullanılmasını gerektiriyordu, ayrıca bu işlem çok uzun sürmesiyle beraber fazla miktarda sıvı atık oluşmasına sebep oluyor ve daha az dayanıklı bir madde oluşturuyordu. Yeni çalışmada ise araştırmacılar lignin maddesini yok etmeden ahşabı şeffaf hale getirmeyi başardı.

Bu çalışma lignini yok etmek yerine başka bir maddeyle değiştirmeyi amaçlıyor. Öncelikle ahşaba hidrojen peroksit uygulanıyor ve sonrasında ahşap yüzey UV ışığına (ya da güneşe) maruz bırakılıyor. Daha sonra ise etanolle yıkanarak temizleniyor. Son olarak ahşabı pürüzsüz hale getirmek amacıyla yüzeyde bulunan gözenekler şeffaf epoksi ile dolduruluyor.

Bu şekilde oluşturulan şeffaf ahşabın geleneksel yolla elde edilene göre 50 kat daha sağlam olduğu ortaya kondu. Ayrıca bu ahşabın ışığı %90 oranında geçirdiği de görüldü. Araştırmacılar bu şeffaf ahşabın camdan daha güçlü ve hafif olduğunu, ayrıca daha iyi yalıtım sağladığını da açıkladı. Ek olarak araştırmacılar bu ahşabı kullanarak tamamen şeffaf bir ev oluşturulabileceğinin, çünkü aynı zamanda ahşabın taşıyıcı malzeme olarak da kullanılabileceğini belirtti.

Araştırmacılar aynı zamanda ahşabın otomobillerin içerisinde yer alan kırılabilecek bölgelerde ya da dokunmaya duyarlı ekranlarda da kullanılabileceğini öne sürüyorlar.

Lignin: Ahşaba rengini veren molekül.

Kaynak: A new way to make wood transparent, stronger, and lighter than glass

aycadogan

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.