Açıklayalım; Antibiyotikler Nereden Geliyor?

 Açıklayalım; Antibiyotikler Nereden Geliyor?

(İlk antibiyotik, (çürüyen limonu örten gibi) Penisilyum kalıbından oluşturuldu.)


Çoğu zaman, bilim insanları çığır açan bir şeye kazara rastlarlar. Penisilin bu olguya bir örnektir. Dünyanın ilk bilinen antibiyotiğidir. Keşfinden bu yana Penisilin ve diğer antibiyotikler milyonlarca insanın hayatını  kurtardı.

1928 yılında, Alexander Fleming ,İngiltere Londra’da St. Mary’s Hastanesi’nde bir bilim adamıydı. Bir deney için, Petri kapları olarak bilinen kapalı cam plakalara bir “gıda” tabakası yaydı. Sonra az sayıda bakteri ekledi ve büyümeye bıraktı. Bunları yaptıktan sonra tatile çıktı. Geri döndüğünde, bakterilerin bazı tabaklarında küf yetiştiğini gözlemledi.

 Genellikle küf yiyecekler için istenmeyen bir durumdur. Fakat Fleming, Petri kaplarını  mikroskop altında yakından incelerken, şaşırtıcı bir şeye tanık oldu. Küf nerede olursa olsun, bakteriler ortadan kaybolmuştu! Mikropları öldürmüş. 1930’da Fleming, bu küfün hastalığa neden olan birçok yaygın bakteriyi öldürmede etkili olduğunu gösteren verileri yayınladı: streptokok,stafilokok ve difteri.

Yıllar sonra,  aralarında Howard Florey ve Ernst Chain olduğu bilim insanları daha fazla test yaptılar. Patolog ve kimyager olan bu bilim insanları İngiltere’nin Oxford Üniversitesi’nde çalıştı. Sonunda, insanlarda bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için yeterli penisilinin nasıl arındırılacağını anlamaya yardımcı oldular. Nobel ödülü Komitesi, 1945 tıp Ödülü’nü Fleming, Florey ve Chain için verdiğinde bu başarıları belirtti.


Penisilin II.Dünya Savaşı sırasında enfeksiyonla savaşmada çok yararlı oldu. Ancak 1940’ların başında savaş alanındaki ağır yaralanmaların artması, ABD’de ki ilaç üreticilerine Avrupa ve Asya’daki birlikler için sağlık malzemeleri stoklarının artmasına yönelik baskı oluşturdu. Pennsylvania’daki birçok becerikli doktor, evlerindekimutfaklarda antibiyotik yaparak sorunu çözdü . Aliquippa, Pa Julius Vogel 1943’te Science News’e verdiği demeçte,” Kullandığım cihazlar, ortalama aile mutfağında bulunan olağan ekipmanlardı ” dedi. Ve üç hafta içinde, hastalarının 29’unu tedavi etmek için antibiyotik kullanmıştı.

II. Dünya Savaşı’na giden yıllarda Almanlar, her bitini yararlı kanıtlayacak ayrı bir antibiyotik sınıfı üzerinde çalışmaya başladı. Sülfonamidler olarak bilinen antibiyotiklerden ilki Prontosil olarak adlandırıldı.

Alman doktor Gerhard Domagk, kimyasal boyaların bakteriyel enfeksiyonlarla mücadele edip edemeyeceğini görmek için Bayer den  kimyagerlerle çalışıyordu. Büyüyen bakteriler kimyasal bir boya ile karşılaştığında, boya mikroplara yapışır.Belki de bu boya insanlardaki mikropları öldürmek için de kullanılabilirdi.

Bu önsezinin doğru olduğu 1932 de ortaya çıktı ve sulfa ilaçları insanlarda kullanılan ilk antibiyotikler oldu. 1935 başlarında Avrupa’da kullanılmasına rağmen, Amerikalı doktorlar bu antibiyotikleri 1936’ nın sonlarına doğru reçetelerinde kullandılar.Bu ilaçlar ve onları takip eden antibiyotikler  ölümcül enfeksiyonları kolayca tedavi edilebilen hastalıklara dönüştürdüler. Bu yüzden Domagk 1939’da Nobel Tıp Ödülü kazandı. Sulfa ilaçlarının ilk test edilmesinden sadece yedi yıl sonra .

[zombify_post]

Oksijen Dergi

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.