Abby Hafer: “Cinsellik hakkında bildiğiniz her şey hatalı.”

 Abby Hafer: “Cinsellik hakkında bildiğiniz her şey hatalı.”

Dini metinler "Başta Adem ve Havva vardı" diye başlar, ama doğrusu "Başta sadece Havva vardı."  olmalı. İlk canlılar kendilerini bölerek çoğalıyorlardı, yani hepsi bir nevi Havva idi. Nesiller boyu Havva'lar, Ester'ler, Esmeralda'lar geldi geçti. Her şey de gayet güzeldi. 

Sonra bu dişilerden biri biraz evrim geçirdi ve erkekler ortaya çıktı. Erkekler sayesinde genler daha iyi karışarak evrim sürecinin hızlanması sağlandı.

Şimdi cinsellikle lgili hatalı bilgileri düzeltelim. 

1-"Erkekler kadınlardan her zaman daha güçlüdür."  Yanlış. Bakın bir dülger balığı, aslında üç dülger balığı, bir dişi ve iki erkek. Erkekler şu ufak çıkıntılar

2-"Her canlının dişi ve erkek bireyleri ayrıdır." Yanlış! Pek çok hermafrodit hayvan var, mesela salyangozlar.

3-"Doğada eşcinsellik yok."  Yanlış! Pek çok hayvanda eşcinsellik (seks veya yavru yetiştirme amaçlı) mevcut. Yaban keçileri, albatros kuşları, balinalar…

4-"Erkekler erkek, kadınlar kadındır." Yanlış. Pek çok balık türü hayata bir cinsiyetle başlar, yaşamlarının ileri döneminde cinsiyet değiştirirler. Mesela Orfozlarda, erkek ölünce en büyük dişi cinsiyet değiştirir ve erkek olur.

Hogfish balıklarında durum daha da acayip. Bu balık türü harem şeklinde yaşarlar. Ancak erkek balığın haremindeki dişilerin sayısı çok artarsa dişilerden biri erkeğe döner ve harem ikiye ayrılır. Harem bir nedenle küçülürse başındaki erkek tekrar dişi olur ve başka hareme katılırlar.

Cinsellikte doğallık safsatası kadınları ya da eşcinsellieri ezmek, onları ötekileştirmek için kullanılan bir yöntem. Birinize herhangi biri "ama bu doğada yok" dediğinde, doğada seksin ne kadar renkli ve farklı olduğunu  ve söylediklerinin tamamen uyduruk  olduğunu anımsatın.

Herhangi bir cinsiyetin diğerine herhangi bir üstünlüğü yok. Bu gezegen ve içinde yaşayan her canlı korumaya ve korunmaya muhtaç. Bir doğaüstü gücün emrine ihtiyaç olmadan dünyadaki her yaşamın tek başına değerli ve önemli olduğunu anımsamalıyız.

Kaynak: https://thehumanist.com/magazine/july-august-2017/features/everything-know-sex-wrong

[zombify_post]

Oksijen Dergi

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.