3D Yazıcı İle Prototip Biyonik Göz Yapıldı

 3D Yazıcı İle Prototip Biyonik Göz Yapıldı

Advanced Materials dergisinde yayınlanan habere göre , 3D yazıcı yardımı ile yarım küre şeklinde olan ışık reseptörü tasarlandı. Bu keşif, görme bozukluğu olan veya görme yetisini tamamen kaybetmiş insanlar için büyük umut olması bekleniyor. Ekip, son 4-5 yıl içinde biyonik kulak, yapay organlar, elektronik kumaş, elektronik el ve elektronik uzuvlar tasarlamıştı. 

Çalışmanın ortak yazarı ve Minnesota Üniversitesi’nden Makine Mühendisliği profesörü Michael McAlpine, “Biyonik gözler genellikle bilim kurgu olarak düşünülürdü, ancak şimdi 3D mültimateryal yazıcı kullanarak buna her zamankinden daha yakınız.” diyor.

Peki nasıl bir yol izlediler?

Araştırmacılar, kıvrımlı bir yüzey üzerinde baskı elektroniklerinin zorluğunu nasıl aşabileceklerini göstermek için yarım küre şeklindeki cam kubbeyle başladılar. Özel olarak yapılmış 3D yazıcılarını kullanarak, gümüş parçacıklı temel mürekkepl ile başladılar. Dağıtılan mürekkep kavisli yüzeyden aşağı dökülmek yerine olduğu yerde kaldı ve kurudu. Araştırmacılar daha sonra, ışığı elektriğe dönüştüren fotodiyotları basmak için yarı iletken polimer malzemeleri kullandılar. Bu tüm süreç yaklaşık olarak bir saat sürüyor.

McAlpine, sürecin en şaşırtıcı kısmının, ışığı tamamen 3D baskılı yarı iletkenler ile elde ettiği elektriğe dönüştürmede yüzde 25 verimlilik olduğunu söyledi.

Yeni Hedefleri…

McAlpine bir sonraki adımın daha fazla ışık reseptörüne sahip ve daha verimli yeni bir prototip yaratmak olduğunu söylüyor. Ayrıca gerçek bir göze implante edilebilen yumuşak yarım küre bir malzemeye baskı yapmanın bir yolunu bulmak istediklerini belirtti.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=U2_zhpXZkS0?wmode=opaque&w=640&h=360]
Kaynak

Yayımlanan Makale

[zombify_post]

Oksijen Dergi

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.