28 Bin Yıl Şarjı Bitmeyecek Elmas Nükleer Bataryalar

 28 Bin Yıl Şarjı Bitmeyecek Elmas Nükleer Bataryalar

California’da kurulmuş olan NDB isimli bir girişimci şirket nükleer atıkları kullanarak çok uzun yıllar kullanılabilecek bir batarya geliştirdiği iddiasında fakat bu ne kadar gerçekçi? Öncelikle konuyu verilen kullanım süresi konusundan inceleyecek olursak verilen sürenin çok az elektrik harcayan derin uzay araçları baz alınarak hesaplandığını söyleyerek başlamak istiyorum. Fakat şirket iddialarını burada da bırakmıyor ve ilerleyen yıllarda ticari bir versiyonun prototipini de piyasa sunacaklarını söylüyor. Ve bu ürünün daha sonrasında telefonlar, tabletler, laptoplar elektrikli arabalar ve birçok günlük kullanımdaki elektronik araç için de kullanılabileceğini ve bunların yıllar boyu herhangi bir şarj ve değişim olmadan kullanılabileceği iddiasında.

 

Peki bu batarya tam olarak nasıl çalışıyor. Bataryanın enerji kaynağı olarak radyoaktif grafit gibi nükleer atıklardan elde edilen enerji kaynakları ile çalışacağı söyleniyor. Birçok sentetik elmas katmanında oluşan bataryanın elmas katmanının radyoaktif salınım kaynaklı ısıyı yüksek ısı taşıma kapasitesi ile elektriğe çevireceği aynı zamanda radyoaktif absorbsiyon ile radyasyonu emeceği ve bu şekilde insanlara herhangi bir radyoaktifi zararı olmadığını söylüyor. Tabi bir de elmasın aynı zamanda en sert malzeme olması sebebiyle kırılmaya karşı da dayanıklılık sağlayacağını iddia ediyorlar.

Peki sorun nerde başlıyor öncelikle belirtilen bataryanın şu ana kadar yapılmış bir prototipi bulunmuyor. Kendisi şu an sadece Cambridge üniversitesinde yapılan DNC (Diamond Nucleic Voltaic) deneyler ile ilkesel kanıt düzeyinde.  İkinci problem ise üretilecek elektriğin çok ufak düzeylerde olması bu da bataryanın telefon kullanımı için bile büyük katmanlar halinde kullanılmasını gerektirecek, bu hem maliyet hem de büyüklük problemlerine yol açabilecektir. Üçüncü bir problem ise nükleerin geçtiği her yerde olan potansiyel sağlık problemleri konusu, şirket bataryaların insanın yaydığı radyasyondan daha az yayılım yapacağını iddia etse de birçok kişi bu konuya şüpheyle yaklaşmaya devam ediyor. Şirket dediği diğer her şeyi başarsa bile güvenlik problemleri başında dert açabilir. Tabi kullanılacak elmasın ya da sentetik elmasın ürünü ne kadar pahalı yapacağına konusuna değinmiyorum bile.

Ne kadar ürünün gerçekliğini bile sorgulayanlar olsa da ürünü objektif bir açıyla takip etmek gerektiğini düşünmekteyim. Özellikle küresel ısınmanın hayatımızı bu kadar etkilemeye başladığı yıllarda başarılı olması halinde insanlık için büyük bir alternatif haline gelebilir. Şirketin dediği gibi prototipini çıkarıp çıkarmayacağını ise ilerleyen yıllarda hep beraber göreceğiz.

 

Kaynaklar

Raif Öztürk

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.