2021 Nisan Ayında Gerçekleşen Süper Pembe Ay Olayını İnceliyoruz

 2021 Nisan Ayında Gerçekleşen Süper Pembe Ay Olayını İnceliyoruz

Geçtiğimiz günlerde gökyüzünde büyülü bir atmosfer oluşturan “Süper Pembe Ay” olayı gerçekleşti. 26 Nisan Pazartesi ve 27 Nisan Salı günleri gözlemlenebilen bu görsel şölen, uzay ve astronomi meraklıları tarafından beğeni topladı. Bu yazımızda sizlerle  Süper Pembe Ay olayını detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Süper Pembe Ay 26 Nisan Pazartesi günü gece saatlerine doğru yükseldi ve 23.32’de en yüksek konumuna ulaştı. Salı sabahına kadar gökyüzünü büyük parlak parıltısıyla aydınlattı. Ülkemiz de dahil olmak üzere İtalya’dan İngiltere’ye ve Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar dünyanın bir çok bölgesinde gözlemlendi. Gökyüzü meraklıları 2021’de gerçekleşecek iki süper ay olayından ilkinin çarpıcı görüntülerini yakalamayı da ihmal etmedi.

Süper Pembe Ay, 26 Nisan 2021’de Manhattan silüeti üzerinde yükseliyor.

Ayrıca Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki bazı astronotlar, yörüngedeyken Süper Pembe Ay’ın bazı çarpıcı görüntülerini yakaladı.

 

26 Nisan 2021 Süper Pembe Ayı, Güney Hint Okyanusu’nun 267 mil (430 kilometre) üzerinde yörüngede dönerken Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan görülüyor. ( NASA)

 

Süper Ay Nedir ve Nasıl Meydana Gelir?

Bir Dolunay, Ay’ın yörüngesinde Dünya’ya en yakın olabileceği konuma denk gelirse (buna perigee denir) Süper Ay oluşur. Bu durum, Ay’ın, Dünya’ya en uzak olduğu konuma kıyasla, (apogee) %14’e kadar daha büyük ve %30’a kadar daha parlak görünmesini sağlar. Ancak Ayı’n yörüngesinde Dünya’ya en fazla yakın olabileceği konumun tam zamanı üzerine hala tartışmalar var. Bazıları Mart ayının 2021’in ilk Süper Ay’ı olduğunu söylerken, diğerleri biraz daha yakın olan Nisan ayının ilk Süper Ay olduğunu söylüyor.

 

Süper Pembe Ay Gerçekten Pembe Mi Gözüktü?

Cevap maalesef hayır. Süper Pembe Ay gökyüzünde daha büyük ve daha parlak gözükse de rengi normalden farklı değildi. “Pembe” lakabı, baharda açılan ilk çiçeklerden biri olan yabani floksa çiçeğinden esinlenerek verilmiştir.

 

Neden Her Ay Süper Ay Oluşmuyor?

Dolunayın neden bazı zamanlarda daha büyük ve daha parlak olduğunu sorabilirsiniz. Cevap; Ay’ın Dünya’nın yörüngesinde nerede olduğu ile ilgilidir. Ayın muhtemel en uzak konumda olduğunda buna “Apogee”, muhtemel en yakın konumda olduğunda buna “Perigee” dendiğini daha önceden de açıklamıştık. Perigee döneminde denk gelen bir Dolunay %14 daha büyük ve %30 daha parlak gözükür. “Süper Ay” her ay oluşmaz, bunun sebebi uyduların yörüngesinin Dünya ilerledikçe yönünü değiştirmesidir. Süper Ay yaklaşık 414 günde 1 meydana gelir, fakat bu sadece bir ortalama. Yılda birkaç kez meydana gelebilirler.

Bu muhteşem olayı kaçırdığı için üzülen takipçilerimizden biriyseniz, size çok iyi bir haberimiz var! Bu yıl 26 Mayıs’ta bir kez daha Süper Ay olayının meydana gelmesi bekleniyor. Hatta bu sefer Ay Dünya’ya daha yakın olduğu için daha da büyük görünecek!

 

Kaynak: Super Pink Moon 2021

Nuri Ogulcan Ok

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.