2020’li Yıllarda Doğan Bebekler 1960’lı Yıllardaki Çocuklara Nazaran 7 Kat Daha Fazla Aşırı Sıcak Hava Dalgasına Maruz Kalabilir

 2020’li Yıllarda Doğan Bebekler 1960’lı Yıllardaki Çocuklara Nazaran 7 Kat Daha Fazla Aşırı Sıcak Hava Dalgasına Maruz Kalabilir

Belçika’daki Vrije Üniversitesi iklim bilimcisi Wim Thiery ve meslektaşlarının raporuna göre, sera gazları salınımı dünya ulusları tarafından vadedilen miktarlarda tutulsa bile 2020 jenerasyonu böyle bir eşitsizlik ile karşı karşıya kalacak. Bunun yanı sıra şu anki vaatler dâhilinde, dünyanın ortalama sıcaklığının 2100 yılına kadar sanayi öncesi zamana göre yaklaşık 2.4 santigrat derece artması bekleniyor.

Araştırmacılar, eski neslin hayatları boyunca ortalama 4 kez sıcak hava dalgasıyla karşılaşırken yeni nesil için bu durumun ortalama 30 kez gerçekleşebileceğini söylüyorlar.

Bilim insanları, önceden iklim değişikliğinin dünya çevresinde aşırı hava olaylarını nasıl arttıracağını özetlemiş ve bu iklim etkileri sebebiyle dünyanın ısınmaya devam edeceğini öngörmüşlerdi. Yapılan bu yeni çalışma ise genç neslin bu duruma ne kadar daha fazla maruz kalacağını ortaya koyan ilk çalışma olma özelliğini korumaktadır.

Ekip, şu anki vaatlere dayanarak 2020’li yıllarda doğan bir çocuğun 60’lı yıllarda doğmuş olan bir çocuğa göre 2 kat daha fazla orman yangınları, 2.8 kat daha fazla sel olayları, 2.6 kat daha fazla kuraklık ve yaklaşık 3 kat kadar daha fazla mahsul kıtlığıyla karşılaşacağını ve bu olaylara maruz kalma durumunun dünyadaki bazı bölgelerde diğer bölgelere nazaran daha yüksek seviyede olacağını ortaya koydu. Örneğin Orta Asya’da 2020’li çocuklar 10 kat daha fazla sıcak hava dalgasıyla karşı karşıya kalacaklar.

Kaynakça: 2020 babies may suffer up to seven times as many extreme heat waves as 1960s kids

Burçin DOĞAN

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.